5 ZARUČENÝCH PRAVD O PRAZE 

08.06.2020

Praha mystická, alchymistická, kafkovská, židovská, stínadlová a tak dále a tak dále.. Praha inspirovala spisovatele a všemožné konspirátory k vytvoření různých historek, někdy i zajímavých knih a filmů. Některé báchorky nás dokonce učili i ve škole. Které historky se však zakládají na pravdě a které nikoliv? 

Zde je 5 nejzajímavějších!

1. KARLŮV MOST BYL POSTAVEN Z VAJEC

I když se to učíme ve škole, na Karlův most nebyla použita žádná vejce! Rozsáhlá rekonstrukce před několika lety uvedla na pravou míru dlouhé domněnky o tom, že  by snad byla použita vajíčka při stavbě mostu. Rozbor provedený VŠCHT definitivně tuto báchorku vyvrátil. Karlův most je však opředen spoustou dalších legend a zajímavostí. 

2. POD STAROU PRAHOU SE NACHÁZÍ PODZEMNÍ MĚSTO

I tato báchorka se zakládá částečně na pravdě a to hned z několika důvodů. Většina původních románských domů Starého města byla podsklepena. Sklepení sloužila jako spíže a chladící komory a v některých domech měli i vlastní studnu. Pod Starým městem se také nachází i středověká kanalizace. 

Dalším faktem nahrávající této historce je, že město bylo o celé jedno patro zvýšeno a to jak kvůli budování kanalizace, tak hlavně jako ochrana proti povodním. Pod některými domy se tak dnes nacházejí až tři patra, které jsou často využity jako restaurace, bary či kluby. Má to jednu výhodu, jelikož hluk hlasité hudby neobtěžuje rezidenty, kteří bydlí poblíž. 

Pravdou však není, že by všechny tyto domy byly spojeny chodbami a tvořili tak ucelené historické podzemní město. Velký systém podzemních chodeb se však nachází pod pražským Vyšehradem a část je zpřístupněna i veřejnosti.

3. STÍNADLA NEEXISTUJÍ

Snad každý malý kluk (i já a to jsem holka) by dal nevím co za to, aby mohl pátrat po tajemství ve Stínadlech a mít takovou partu, jakou byli kluci z Rychlých šípů. Kdybychom se jenom tak mohli podívat do Stínadel! Mám pro Vás dobrou zprávu. Část Stínadel ještě existuje! Foglar se inspiroval fotografiemi zbořeného Židovského města, ale i ještě existujícími částmi staré Prahy, jako je Řásnovka, Petrské náměstí, Nusle či Vinohrady.

4. ORLOJ VYTVOŘIL HANUŠ Z RŮŽE 

Opět jedna zaručená pravda ze školních lavic. Má se za to, že orloj vytvořil mistr Hanuš z Růže a za odměnu byl oslepen, aby stejné dílo nemohl vytvořit nikdo jiný na světě. Pokud se zajedete podívat po Evropě na orloje, zjistíte, že stejná báchorka zdobí nejedny podobné astronomické hodiny. 

Pravý strůjce stroje byl však hodinář Mikuláš z Kadaně a za dílo byl štědře odměněn, jak také dokumentuje orlojnická kniha, kterou našli v šedesátých letech. V ní radnice hodináři z Kadaně děkuje za dobrou práci a za odměnu mu dává dům i velký roční plat. Mistr Hanuš však nebyl vymyšlená postava, ale podílel se později pouze na rekonstrukci radnice a úpravách orloje. 

5. PRAHA JE STOVĚŽATÁ

Praha má spoustu přívlastků. Matka měst, zlatá a taky stověžatá. Kolik věží však je v Praze a proč se jí tak říká? Poprvé věže spočítal před dvěma sty lety matematik a filozof Bernardo Bolzano. Od té doby se však město diametrálně rozrostlo a to jak do výšky, tak do šířky. Dnes můžeme napočítat několikanásobně více věží. A kolik jich je? No schválně. Přijeďte do Práglu a zkuste si je spočítat!

KREDIT: NÁDHERNÉ FOTOGRAFIE PRAHY POSKYTL MICHAL PETLACH